Projektové dni z dejepisu

Dátum: 7.6.2023 Autor: ZŠ Lipová 13

V dňoch 23. a 24. mája sa uskutočnil exkurzno – poznávací zájazd, ktorý v spolupráci s Oddelením školstva pripravila p. učiteľka Mgr. Ingrid Macková, vedúca Klubovej rady dejepisu, občianskej náuky a etickej výchovy, tentokrát pre žiakov 9. ročníka základných škôl mesta. Žiaci sa pod vedením lektorov pútavou, zážitkovou formou oboznámili s históriou 20. storočia. Dňa 23. mája spoznávali regionálne dejiny mesta Spišská Nová Ves a regiónu Spiš v ťažkých rokoch II. svetovej vojny a Slovenského národného povstania. Navštívili pamätníky, ktoré zachytávajú tieto smutné udalosti. Pomocou historických dokumentov, fotografií a videozáznamov s autentickými výpoveďami preživších bola odprezentovaná prednáška o holokauste – fenoméne 20. storočia a o židovskom kultúrnom dedičstve nášho mesta. Históriu mapovali aj prostredníctvom literatúry a literárnych odkazov v dielach slovenských a svetových autorov. Dňa 24. mája navštívili pietne pamätné miesto v Nemeckej a Múzeum Slovenského národného povstania  v Banskej Bystrici. Cieľom tohto projektu bolo prispieť k rozvoju zdravého národného povedomia žiakov. Verím, že tieto dva projektové dni zanechali v žiakoch hlbokú stopu.