100 rokov bez Hviezdoslava

Dátum: 15.11.2021 Autor: ZŠ Lipová 13

Pavol Országh Hviezdoslav, významný slovenský básnik, dramatik, prekladateľ, právnik, bol ústrednou postavou vyučovacej hodiny slovenského jazyka a literatúry v II. C.

8. novembra sme si pripomenuli storočnicu smrti tejto osobnosti, a preto aj vyučovacia hodina sa niesla v príznačnom názve „100 rokov bez Hviezdoslava“. Jeho život a dielo sme si priblížili prostredníctvom niekoľkých zaujímavých aktivít. Pri rozprávaní životopisu sme si postupne zaznamenávali dôležité miesta na slepej mape. Pomocou nápovedných obrázkov sme si priblížili jeho významné diela a spomenuli, pre neho tak príznačný, „hviezdoslavovský jazyk“. Postupne sme hľadali slová k básni Dedinôčka je to, ktoré sme lepili na veľký papier, až z toho vznikol úryvok z tejto básne. A tak ako kedysi písal P. O. Hviezdoslav, namáčaním pera do atramentu, sme sa pokúšali písať aj my. V závere sme urobili zopár portrétov P. O. Hviezdoslava. Nanášaním a rozotieraním suchého pastelu na kópiu fotografie vznikli pekné umelecké diela. Výtvarnou technikou koláže sme vytvorili erb Oravy – kraja, kde sa narodil, vyrastal a pôsobil velikán slovenskej umeleckej literatúry.

V. Starostová