Sme absolútnym víťazom 17. ročníka celoslovenského projektu

Dátum: 13.12.2021 Autor: ZŠ Lipová 13

Absolútnym víťazom 17. ročníka celoslovenského projektu „Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice“, ktorý sa konal pri príležitosti Medzinárodného dňa školských knižníc 25. októbra 2021, sa stala Školská knižnica Základnej školy na Lipovej ulici v Spišskej Novej Vsi. Najvyššie bodové ocenenie spomedzi 158 zapojených školských knižníc získala za zorganizovanie najzaujímavejšieho podujatia nazvaného „Kniha oslavuje“. Jeho cieľom bolo prostredníctvom rozmanitých zábavných foriem práce s knihou podporiť u žiakov dobrý a trvalý vzťah ku knihe, školskej knižnici a k čítaniu, poznávaniu nového.

Celoslovenský projekt na tému „Radostná podpora zážitkového učenia školskou knižnicou“ realizoval odbor Slovenskej pedagogickej knižnice Metodicko-pedagogického centra pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.

Naša škola získala okrem morálneho ocenenia aj knižné publikácie v celkovej hodnote 500 eur podľa vlastného výberu do svojho knižničného fondu.

Do tohto projektu sa už tradične zapájame  niekoľko rokov. Autorkou projektu je pani učiteľka Mgr. Eva Kukoľová , ktorá prišla s nápadom pripraviť knihe oslavu.  A tak sa v našej škole 25. októbra oslavovalo v každej triede. Pripravili sme knihe oslavu so všetkým, čo k tomu patrí. Dostala darčeky formou tvorivého písania, ale aj tvorbou darčekových predmetov. V triedach nechýbali balóny a slávnostná výzdoba. Žiaci vyrobili pre knihu ponožky Kniholes, veselé magnetky a hrnčeky s citátmi o knihách. Starší žiaci vytvárali obálku na knihu a dotvárali tričká s tematikou kníh. Žiaci si vyskúšali, že vytvoriť dobrú báseň, pieseň, inzerát, reklamu či ďakovný list knihe nie je vôbec jednoduché. Deviataci rozvíjali krásu slova s myšlienkou potreby kníh pre ľudstvo. Zamysleli sa nad tým, aký by bol svet bez kníh.

Rovnako zámerom projektu bolo zorganizovanie originálnych, vtipných a zábavných čitateľských aktivít, aby každý žiak mohol prispieť svojou inšpiráciou a svojím talentom k slávnostnému priebehu Dňa knižníc.